آیا کرونا صنایع هواپیمایی را کوچک‌تر خواهد کرد؟

«نیک وایات» (Nick Wyatt) ، رئیس بخش تحقیق و جستجوی مسافرتی در «گلوبال دیتا» می‌گوید: «گزارش‌های رسیده از شرکت‌های هواپیمایی مختلف در طول هفته گذشته، همگی نشان دهنده کوچکترشدن کوتاه‌مدت یا میان‌مدت صنعت هواپیمایی است. برخی از شرکت‌های مشهور با نصف ظرفیت خود شرع به کار کرده‌اند زیرا عقیده دارند که یک کسب و کار کوچک که به سرعت وارد عمل شود، دقیقا همان چیزی است که برای شروع مسیر بازگشت به جایی که بحران «کرونا» و آشفتگی‌هایی که در این صنعت ایجاد کرد نیاز دارند. جبران ضررهای ناشی از این ویروس در صنایع هواپیمایی شاید ۲ تا ۳ سال زمان نیاز داشته باشد.»

وایات همچنین، خاطرنشان کرد: «هیچ چیز به اندازه پول نقد در شرایط کنونی نمی‌تواند صنایع حمل‌ونقل هوایی را نجات دهد. این، بدان معنی است که شرکت‌های هواپیمایی کوچک و بزرگ باید مسیر مورد نظر و میزان کارآمدی آن را ارزیابی کرده و بر اساس یافته‌های این‌چنینی تصمیم بگیریند. دولت نیز بر اساس همین ارزیابی‌های می‌تواند به نجات صنایع کمک کرده و تصمیم بگیرد که صلاحیت دریافت بودجه کمکی صنایع آسیب دیده از کرونا را دارید یا نه، البته بهتر است تمام امید و برنامه‌های خود را بر اساس بودجه احتمالی دولت برنامه‌ریزی نکنید. تراژدی شرکت “Flybe” را به یاد دارید؟»

شرکت “Flybe” بزرگترین شرکت هواپیمایی منطقه‌ای در «اروپا» بود که ماه مارس گذشته در کمتر از دو ماه و حتی بعد از توافق دریافت بودجه کمکی از دولت نتوانست از بحران کرونا نجات پیدا کرده و سقوط کرد.

برخی از مدیران شرکت‌های هواپیمایی تاکنون اظهار داشتند که برای نجات کسب و کار خود مجبور به کاهش فعالیت‌های تجاری شده‌اند.

وایات ادامه داد:«در اطلاعیه نتایج سه ماهه اول سال ۲۰۲۰، مدیرعامل شرکت‌ ” Delta Ed Bastian” و «داگ پارکر» (Doug Parker) مدیرعامل شرکت “American Airlines” هشدار دادند که خطوط هواپیمایی مربوط به آن‌ها ممکن است در آینده شکل کوچک‌تری داشته باشد. این موضوع در نامه‌ای به کارمندان اعلام شد. “British Aorways” نیز در خصوص آینده نامعلوم خود هنوز تصمیمی نگرفته است.»

«گری کلی» (Gary Kelly) مدیرعامل و رئیس شرکت هواپیمایی “Southwest Airlines” ماه گذشته اعلام کرد که بیش از ۶۰ هزار کارمند را تعلیق کرده و در این خصوص گفت: «در صورتی که ماه‌های آینده شرایط به طرز چشمگیری تغییر پیدا نکرده و رو به بهبودی نرود، احتمالا خودمان را باید برای چیزهایی که هرگز فکرش را نمی‌کردیم اتفاق بیفتد، آماده کنیم.»

اداره امنیت حمل و نقل “TSA” نیز برای نشان دادن تاثیر کرونا بر صنایع هوایی آماری منتشر کرد که در آن تعداد مسافران روز یکشنبه ۳ می (۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹) تنها کمی بیش از ۱۷۰ هزار نفر در سراسر آمریکا بود. این در حالی است که دقیقا در روز مشابه سال گذشته تعداد مسافران بیش از ۲.۵ میلیون نفر اعلام شده بود.

کاهش چشمگیر تقاضا و محدودیت‌های سفر هوایی و عدم تمایل به خرید بلیط هواپیما توسط مسافران باعث شده تا برخی از خطوط هوایی به‌صورت موقت تعطیل شده و بسیاری از شرکت‌های هواپیمایی اقدام به تعلیق یا کاهش تعداد زیادی از کارمندان خود کنند. 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا