آموزش تصویری شرکت در لاتاری

زمان شرکت و ثبت نام در لاتاری ۲۰۲۵

شروع ثبت نام لاتاری امسال ( گرین کارت آمریکا ) از چهاشنبه ۱۲ مهر تا ۱۶ آبان ۱۴۰۲ میباشد.

بعد از بررسی جزییات این اطلاعیه جدید میتوان گفت که امسال هیچ تغییر مهمی نسبت به شرایط پارسال داده نشده و همه شرایط و اندازه عکسها و مقررات مورد درخواست و مشخصات لازمه شرکت در این لاتاری مجانی: مثل پارسال است.

برای شرکت/ثبت نام در این قرعه کشی نیازی به داشتن پاسپورت و گذرنامه نیست و پاسپورت و گذرنامه فقط وقتی لازم است که بعد از برنده/select شدن, به شما تاریخ مراجعه به سفارت برای یک مصاحبه حضوری ساده و فرمالیته برای اثبات مدارک شناسایی/پزشکی/شغلی یا تحصیلی و سو پیشینه و یک حداقل پول یا ضمانت مالی برای سال اول زندگی در امریکا و  گرفتن ویزا داده میشود.

تنها شرط شرکت در این لاتاری : داشتن معادل دیپلم دبیرستانی (سال ۱۲)، و یا دو سال سابقه کار مفید در طی ۵ سال اخیر در یکی از مشاغلی است که نیاز به دو سال آموزش یا تجربه داشته و آن شغل مورد تأئید وزارت کار آمریکا باشد.

– گفته شده “معادل” دیپلم ۱۲ ساله ی دبیرستانی امریکا باید باشه.یا این که در ۵ سال گذشته ۲ سال سابقه کار در زمینه ای داشته باشن که نیاز به دوسال آموزش یا تجربه در اون زمینه داشته باشه (البته در زمینه ای که مورد تأیید وزارت کار آمریکا باشه). .. شما میتونید از وزات علوم در ایران( معاونت تحصیلات متوسطه در خیابان طالقانی-تهران و یا اداره کل آموزش پرورش کشور در تهران ) برای معادل-سازی یا ارزیابی اش سوال کنید ببینید مدرک فعلی شما ایا معادل دیپلم ۱۲ ساله ی دبیرستانی امریکا هست یا نه….یا اینکه ثابت کنید در ۵ سال اخیر ۲ سال “سابقه شغلی” داشته اید..مثلن تمام شغلهای فنی قابل قبولند…(برای مطالعه و اطلاعات دقیقتر و بیشتر در باره مشاغل مورد تایید برای لاتاری- فقط کسانی که حداقل ۱۲ سال تحصیل /دیپلم ۱۲ ساله دبیرستانی ندارند– لطفن به پایین این صفحه مراجعه کنید).
باید .همیشه “موقع ثبت نام در لاتاری” این شرایط را داشته باشید (نه “بعد از قبولی”..) …

کسانی که دارای مدرک دیپلم ۱۱ ساله فنی و حرفه ای یا کارو دانش و فوق دیپلم هستند و قصد دریافت نامه معادل سازی فوق دیپلم با پیش دانشگاهی دارند اطلاعاتی در این لینک هست که با مسئولیت خودتون بخوانید.

– برای این لاتاری  شرایط سنی وجود ندارد. هر شخص فقط می تواند یک فرم به نام خود پر کند و زن و شوهرها می توانند هر کدام یک فرم جداگانه ارسال کنند و بدین ترتیب شانس آنها دو برابر خواهد شد.

عکس و نام و محل تولد تمام فرزندان و فرزند خوانده های مجرد زیر ۲۱ ساله هم در هر دو فرم باید ذکر و اضافه شوند حتی اگر با والدین شان زندگی نمی کنند و جدا هستند و مایل به مهاجرت به امریکا هم نیستند.

فرزندان مجرد زیر ۲۱ ساله هم (اگر معادل دیپلم ۱۲ ساله دبیرستالی امریکا دارند (و یا اگر دیپلم دبیرستانی ندارند: ولی حداقل دو سال سابقه شغلی در ۵ سال اخیر دارند) : باید جداگانه یک فرم  مستقل و تکی و جداگانه برای خودشان ارسال کنند (بعنوان مجرد و Unmarried ) تا شانسشون بیشتر بشه(اگر برنده بشه فقط خودش برنده شده و والدین یا سایر افراد خانواده اش شامل این برنده شدن نمیشن )…

هر کس می تونه برای دیگران هم ، با کسب اجازه از آنها البته، از کامپیوترش پرونده تنظیم و ارسال و برایشان رسید دریافت کنه. ولی هر کس فقط یک پرونده (بعنوان متقاضی اصلی) باید در این لاتاری داشته باشد ،نه بیشتر. دیگران هم می توانند عکس و اطلاعاتشان را به شما ، از هر جای دنیا، ارسال یا ایمیل کنند تا شما برایشان پرونده تنظیم کنید.

.ایمیلها و سایتهایی که از شما تقاضای پول می کنند ربطی به دولت امریکا و سایت رسمی لاتاری ندارند بسیاری شون هم سایتهای خارجی کلاهبرداری هستند..هرگز اطلاعات و عکسهای شخصی خودتون را بصورت انلاین به سایتها یا کسانی که کاملن یا اصلن نمی شناسید ندهید.

هرگز به ایمیلهایی که به شما ارسال میشه و میگه در این یا ان لاتاری یا قرعه کشی برنده شده اید جواب ندهید و اونها را حذف/دیلیت کنید. همیشه از برنده ها (نه ثبت نام کننده های) لاتاری گرین کارت امریکا اونهم فقط در هنگام مصاحبه حضوری در سفارت یا کنسولگری امریکا مبلغی جزیی (دلار امریکایی) بعنوان کارمزد دولتی اخذ میشه. سایر تقاضاها برای دریافت پول از شما (بعنوان برنده لاتاری) کاملن غیر قانونی و کلاهبرداری هستند.

– سفارت مجازی امریکا در ایران هم به زبان فارسی توضیحات کاملی داده در این لینک…که تکرار همین توضیحاتی است که در همین وبلاگ می بینید..

– خود سایت رسمی لاتاری هم تصاویری از یک نمونه (مثال) فرم پرشده برای یک شخص مجرد متولد بغداد عراق را در این لینک به شما نشون داده…. و در آخرش هم نمونه ای از رسید دریافت ( تاییدیه ثبت نام ) اش را هم نشون داده…

تنها وب سایت رسمی نام نویسی مجانی آنلاین لاتاری گرین کارت امریکاhttp://www.dvlottery.state.gov/

است ….

==========================

راهنمای گام به گام – ۳ مرحله ای-  نحوه ثبت نام مجانی در لاتاری:

 قبل از وارد کردن اطلاعاتتان، ابتدا به سایت رسمی لاتاری http://www.dvlottery.state.gov/ بروید  و:

۱-  در اونجا ابتدا با کلیک بر روی photo validator عکسهای پرونده را چک کنید ببینید ایا عکسها مطابق با مقرراتش هستند با نه.. ..

در اون صفحه که میرید  سمت چپش نوشته Photograph File Name …سمت راست هم نوشته browse ….

.گزینه browse را کلیک کرده و در کامپیوترتون ادرس عکس تون را دبل-کلیک کنید تا اون عکس را بیاره ….

..بعدش گزینه check photo را کلیک کنید تا عکستون را از نظر شرایطی که باید داشته باشه بررسی کنه..

نکته مهم: اگر با مرورگر گوگل کروم به سایت لاتاری وارد شده اید: موقعی که میخواهید عکسهاتون را چک کنید : و روی گزینه photo validator کلیک می کنید : سایت لاتاری بجای گزینه browse گزینه دیگری بنام choose photo را میده که باید روش کلیک کنید تا در کامپیوترتون بگردید دنبال عکستون. و بعدش که روی ادرس عکستون در فایلهای کامپیوترتون دبل-کلیک کردید و اوردیدش اونجا توی صفحه لاتاری، بعدش گزینه check photo را کلیک کنید تا عکستون را براتون تست و چک کنه….

اگر عکس شما از لحاظ اندازه و حجم و شفافیت درست باشد به شما پیغام سبز رنگ ” Your photo is valid” میدهد…در غیر اینصورت مشکلش را به شما میگه …

بعدش هم میتونید برای سایر عکسهای پرونده تون (اگر همسر یا بچه دارید) گزینه check another photo را کلیک و همین مسیر را بروید.

اونجا در پایین اون صفحه تعدادی نمونه های عکسهای درست ( correct) و یا نادرست (inCorrect) می بینید…, ..

دخترها و خانم ها میتوانند حجاب داشته باشند اما قرص دایره ای (با دو تا گوش)صورت (بدون موها)ی آنها باید کاملا دیده شود.

عکسهای دسته جمعی و گروهی قبول نیست. هر نفر که نامش در پرونده است باید یک عکس مستقل داشته باشد حتی نوزادان…. عکسها باید در شش ماه اخیر گرفته شده باشند و دستکاری و روتوش الکترونیکی و غیره مهمی که باعث تغییر بزرگی بشه نشده باشند.

مشخصات عکس نوزادان هم باید مثل شما باشه.

نمونه هایی از نحوه عکس گرفتن را می بینید:

– هر عکس باید حتما رنگی ( ۲۴ color bit ) ، با فرمت JPEG ، جداکثر سایزش باید ۲۴۰ کیلو بایت، اندازه اش ۶۰۰ پیکسل طول و ۶۰۰ پیکسل عرض ( یعنی مربع شکل) باشد، .. اگر هم عکسی را می خواهید اسکن کنید باید با رزولوشن ۳۰۰ dpi باشد. پس-زمینه عکسها باید بی رنگ یا سفید باشد. سر شما باید اقلا ۵۰ تا ۶۰ درصد کل عکس باشه……

عکس هیچگونه روتوش و دستکاری نباید داشته باشه..زمینه پشتش باید سفید یا بی رنگ باشه و سر شما یاید اقلا ۵۰ تا ۶۰ درصد کل عکس باشه…

عینک یا کلاه یا هرچیزی که جلوی چشمها و صورت را بگیره نباید داشته باشه… بهتره که بدون عینک باشه حتی اگر عینکی باشید..

اندازه و نمونه های صحیح و مورد قبول عکس مجاز برای لاتاری:

 فاصله چشمها تا لبه ی پایین عکس را ببینید..نگاه مستقیم به دوربین….عمودی ایستادن جلوی دوربین…… و اندازه /سایز کله ی شخص در مقایسه با کل عکس (سر شما باید بین ۵۰ تا ۶۹ درصد کل عکس باشه)…بدون اخم کردن یا لبخند باشه (چون خندیدن یا اخم کردن باعث ابجاد تغییر در حالتهای چشم و صورت میشه)….. عینک هم نباشه بهتره…… و هیچ سایه ای هم در عکس ایجاد نشه

لینک دیگری برای ویرایش عکس برای ثبت نام لاتاری: کلیک کنید بر این لینک:

روی این https://www.dvlottery.state.gov/photo.aspx کلیک تا اندازه ها و نمونه عکسها را بزرگتر ببینید.

لینک دیگر و اضافی: برای ویرایش عکس برای ثبت نام لاتاری: کلیک کنید بر این لینک:http://travel.state.gov/_res/flash/cropper/FIG_cropper.html

عکسهاتون را در لینک بالایی- هم که مال سایت رسمی لاتاری هست- میتونید اپلود کنبد و با حرکت دادن و تغییر دادن و save کردنش مطابقش کنید با شرایط صحیح که سایت لاتاری میخواد.با تشکز از اشکان..

عکس های با حجاب مورد قبول است اما صورت شخص باید کاملا آشکار و رو به دوربین باشدقرص دایره ای (با دو تا گوش)صورت (بدون موها)ی باید کاملن معلوم باشه…

اما عکس های نظامی و کلاهدار پذیرفته نمی شود.

عکس دسته جمعی برای اعضای خانواده قابل قبول نیست و عکس شخص متقاضی، همسر وی و فرزندان مجرد زیر ۲۱ سال باید هر یک به صورت جداگانه آپلود شود.

اگر اسکنر ندارید مهم نیست . به عکاسی بروید و از او بخواهید تا از همگی شما عکسهای پاسپورتی دیجیتالی تکی با مشخصات فنی که در بالا ذکر شد گرفته و روی یک دیسک یا سی دی یا usb فلش مموری به شما بدهد. شما آن عکس / عکسها را در کامپیوترتان با فرمت JPEG و مثلا با نام خودتان ذخیره کرده سپس در سایت لاتاری استفاده کنید و یا آنها را با ایمیل برای یک نفر بفرستید تا او شما را در قرعه کشی شرکت دهد .

عکسها باید در شش ماهه اخیر گرفته شده باشند و سر شما باید حداقل نیمی از تصویر باشد. اگر حجاب دارید فقط موهایتان را بپوشانید اما قرص کامل صورت با گوشها و رو به جلو بدون عینک و بدون کلاه با پشت صحنه و زمینه بی رنگ یا سفید باشد .

اگر متأهل یا بچه دارید عکسهای قبلا Scan شده آنها را هم به همین صورت در آنجا وارد ‌کنید.

اگر مجرد و بدون فرزند ‌هستید، لزومی به Validate کردن عکس دیگری نیست.

اگر مشخصات و اندازه عکستان OK نباشد، خودش به شما توضیح میدهد سایز یا رنگ یا چیز دیگر عکستان مثلا باید اینجوری باشد و عکس شما فلان جور است. اگر این پیغام را دریافت کردید باید به پروگرام اسکنر خود برگردید و مشخصات آن عکس را ویرایش کنید. و دوباره Save کرده و برگردید به صفحه وب سایت لاتاری و آدرسش را دوباره وارد‌ کنید.

خلاصه بهتر است که قبل از وارد شدن به سایت لاتاری، اول عکستان را درست و مطابق با مشخصاتی که قبلا نوشتم Scan و Save کنید. تا اینگونه مشکلات بعدی پیش نیاید.

یادتان باشد که از لحظه ورود به سایت لاتاری، تا لحظه آخری که سایت دولت آمریکا برایتان رسید میفرستد سی دقیقه فرصت دارید. پس بهتر است که عکس هایتان را قبل از ورود به سایت با خیال راحت Scan و Save کرده باشید تا وقتتان تلف نشود.

نمونه رسمی سایز و مشخصات عکس:

۲پس از دریافت پیغام your photo is valid (اگر عکس دیگری برای ضمیمه کردن به پرونده ندارید ـ یعنی عکس فرزندان و همسرتان)، روی تکمه Back To Welcome Page کلیک کنید تا به صفحه اصلی سایت لاتاری برگردید.

۳– پس از بازگشت به صفحه اصلی سایت، روی گزینه Begin Entry کلیک کنید. از شما خواسته میشه تا چند تا حروف/کد امنیتی ( Authentication Code ) که می بینید تا در اون باکس تایپ کنید (تا بداند که شما یک ادم هستید و ماشین تبلیغاتی و اسپم نیستید)…و بعدش هم گزینه submit را کلیک کنید تا برید به اولین صفحه ثبت نام….

اگر نمیتونید اون حروف و عددها را به درستی ببینید  روی علامت ریفرش / بارگزاری   کلیک کنید تا کدهای جدیدی به شما بده…

و سپس در صفحه اول و بعدی فرم ثبت نام که میاد : اطلاعات شخصی تان شامل نام و غیره را در آنجا تایپ کنید. درین فرم ، ابتدا مشخصات متقاضی اصلی (یعنی entrant ) را باید وارد کنید. بعدش هم اگر همسر یا بچه دارید اطلاعات اونها را میخواد بصورت جداگانه در صفحات بعدی…

شما فقط به صورت آنلاین یعنی مستقیم و زنده باید فرم را پر و ارسال کنید. این سایت دولتی قابل کپی و ذخیره کردن توی کامپیوتر شما نیست و نمی توانید آن را در کامپیوتر ذخیره و فرمها را پر کرده و بعدا بفرستید. همه چیز باید در کمتر از سی دقیقه و زنده و آنلاین روی اینترنت به صورت آنلاین ـ نه افلاین ـ انجام بشه .

همیشه بعد از پر کردن فرمها روی اینترنت و قبل از ارسالشان یک کپی روی یک دیسک کوچک در درایو A به صورت save as بگیرید و برای خودتان نگه دارید و بعد آن فرم آنلاین را submit کنید. پاسخ دریافتی را هم به همین صورت برای خودتان روی دیسک ذخیره کنید .

– بهنگام تایپ یا وارد کردن اطلاعات ساده ی لازمه در صفحه ثبت نام، فقط ۳۰ دقیقه برای وارد کردن اطلاعات و عکسها وقت دارید. اگر بیشتر شد کل اون پرونده باطل میشه و بهتون timing out Error میده و باید دوباره همه چیز را از نو وارد کنید.. timing out Error یعنی اونا از شما چیزی دریافت نکرده اند پس اشکالی نداره که دوباره فرم را پر و ارسال کنید.

همیشه بهتره که تمام اطلاعات (اسم و غیره) را قبلا در یک صفخه ای در مثلا برنامه MS WORD توی کامپیوترتون نوشته و دو سه بار هم spelling هاش را چک کنید و بعدا با خیال راخت برید اونا را Copy-Paste کنید توی فرم آنلاین لاتاری… خیلی بهتره و زودتر از ۳۰ دقیقه انجام میشه و timing out Error هم نمیگیرید.. .. در پایان هر صفحه هم آن صفحه را پرینت کنید و یک save as ازش save کنید در کامپیوترتون برای خودتان نگهدارید برای آینده…..

نکته مهم: همیشه تمام اطلاعاتی که وارد این فرم لاتاری می کنید مربوط به وضعیت فعلی و در حال حاضر شماست. اگر پس از ارسال این فرم به دولت امریکا، تغییراتی در وضعیت تحصیلی یا جنسیتی یا ازدواجی یا فرزندان تان بوجود بیاید ( و نامتان بعنوان selected شده ( انتخاب شده ) اعلام شود) می توانید بهنگام مصاحبه در کنسولگری امریکا، آنها را مطلع و اطلاعاتتان را بعدا در کنسولگری تصحیح یا تکمیل کنید. (مثلا اگر صاحب فرزند یا همسر یا مدرک شغلی یا تحصیلی جدیدی بشوید و غیره).

درین لاتاری همیشه منظور از Entrant یعنی متقاضی اصلی …. و Derivative یعنی زیر مجموعه او: همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ ساله او در پرونده اش است..

 سئوالاتی که از شما در فرم لاتاری پرسیده میشه:

 1. FULL NAME – Last/Family Name, First نام کوچک و نام خانوادگی … اسپلینگ اسمها دقیقن باید شبیه همانی باشند که در پاسپورت تان است/یا در پاسپورت تان خواهد بود. (entrant همیشه یعنی متقاضی اصلی)…. (متاهل ها: یک بار زن و یکبار هم شوهر “جداگانه” ثبت نام می کنند و عکس و مشخصات همسر و فرزندان و فرزندخوانده های مجرد و زیر ۲۱ ساله شون را هم وارد می کنند…. پس فقط یکبار هر کدامشان میشن entrant یعنی متقاضی اصلی ،و اون یکی همسر هم -در فرم همسرش – میشه spouse )

Last/Family Name یعنی نام فامیلی شما…..مثلا باقری نیا..

( همیشه منظور از middle name یعنی قسمت دوم نام کوچک…مثلا برای کسیکه اسم کوچکش محمد تقی mohammad Taghi است:

middle name اش میشه :تقی .. ..و first name اش میشه: محمد)…

ولی اگر این محمدتقی در شناسنامه تان یک کلمه و سرهم است

مثلا mohammadTaghi :

دیگه middle name لازم نیست و NO middle name را تیک بزنید.)..

برای خانمها هم همینطوره..

۲. DATE OF BIRTH – Day, Month, year تاریخ تولد

۳. GENDER – Male or Female جنسیت

۴. CITY WHERE YOU WERE BORN شهر یا روستای محل تولد

۵. COUNTRY WHERE YOU WERE BORN – کشور محل تولد

۶-COUNTRY OF ELIGIBILITY OR CHARGEABILITY کشور مجاز محل تولد ،
(توضیح : کسانیکه کشور محل تولدشان در لیست کشورهای مجاز برای این لاتاری نیست ، یعنی مثلا متولد ایران نیستند، ولی کشور محل تولد همسر فعلی یا پدر یا مادرشان در لیست مجاز هست، می توانند از کشور محل تولد همسر یا پدر یا مادرشان – اگر در لیست کشورهای مجاز برای شرکت در این لاتاری است- استفاده ( چارج ) کنند و نام ان کشور را بنویسند …

در غبر اینصورت و اگر کشور محل تولدتان در لیست کشورهای مجاز برای این لاتاری هست(مثلا اگر متولد ایران هستید) در پاسخ به این سوال:

Are you claiming eligibility based on the country where you were born?

گزینه “YES” را تبک بزنید.
۷. photographs ( آدرس عکس تان را از توی کامپیوترتان و یا از توی cd یا usb تان پیدا و آپلود کنید )

۸. MAILING ADDRESS – In Care Of, Address LineDistrict/Country/Province/State, Postal Code/Z آدرس پستی شما ( هر آدرسی که برایتان راحتتر است )، اگر برنده شوید خود سایت لاتاری به شما یک لینکی میده به صفحه ای که مخصوص مراحل بعدی است. بنابراین معمولن برخلاف سالها پیش  نامه ای برایتان به این آدرس ارسال نمیشه.. فقط ممکنه در اینده برای برنده ها (اگر لازم بشه براشون فرمی مثلن ارسال بشه ولی در چند سال اخیر اکثر تماسهاشون با برندگان بصورت ایمیلی و آنلاین بوده)..پس بنابراین زیاد نگران این ادرس پستی نباشید. ادرس ایمیلتون بسیار مهم تر است.

(In Care Of یعنی نام و نام خانوادگی شما.) …

( second address و یا Line 2 هم یعنی دنباله و بقیه آدرس مثلا کوچه و فلکه و پلاک و فلان و غبره.)

( این لینک زیری را ببینید: >> نمونه هایی از طرز نوشتن آدرس ایرانی به زبان انگلیسی )http://www.asemooni.com/culture/english/write-the-address-in-english

۹. COUNTRY WHERE YOU LIVE کشور محل سکونت فعلی شما

۱۰. PHONE NUMBER (optional) تلفن شما ( اجباری نیست )….کدکشور -کدشهر بدون صفر- شماره تلفن…. مثلن: ۳۲۶۵۴۵۶ ۲۱ ۹۸+

۱۱. E-MAIL ADDRESS ایمیل شما ( اجباری است ). برای پیگیریهای بعدی پرونده فقط اگر selected شده ( انتخاب شده ) بشید… selected شدن ( انتخاب شدن ) را فقط با ارایه یک لینک انلاین جدید در صفحه برنده های لاتاری به آنها اطلاع میدهند. از اون به بعدش را با تلفن با ایمیل میتونید پیگیری کنید با مرکز KCC در امریکا یا کنسولگری محل مصاحبه تون. چون سریعتره)

۱۲-WHAT IS THE HIGHEST LEVEL OF EDUCATION YOU HAVE ACHIEVED, AS OF TODAY? :
آخرین (بالاترین ترین) مدرک تحصیلی فعلی و امروز شما

(۱) Primary school only, دبستان
(۲) High school, no degree, دبیرستان ناتمام
(۳)high school degree دیپلم دبیرستان
(۴) vocational school, فوق دیپلم با هنرستان یا آموزشگاه فنی یا خصوصی (یا هر نوع آموزشگاه تخصصی کوتاه مدت خصوصی یا دولتی که قبل یا بعد از دبیرستان و یا بدون داشتن دیپلم دبیرستان برای آموزش یک فن یا حرفه گذرانده اید و خلاصه فعلا بالاترین مدرک شما محسوب میشه)
(۵) Some university courses, دانشگاه ناتمام یا فقط چند واحد دانشگاهی- هنوز لیسانس نگرفته اید.
(۶) University degree, لیسانس دانشگاه گرفته اید (فارغ التحصیل شده اید در لیسانس دانشگاهی).
(۷) Some graduate level courses, degree, فوق لیسانس ناتمام، یا فقط چند واحد فوق لیسانس
(۸) Master degree فوق لیسانس گرفته اید.
(۹) Some doctorate level courses, دکترای ( هر رشته ای) ناتمام یا فقط چند واحد دکترا
(۱۰) Doctorate degree. مدرک دکترا (ی هر رشته ای) را گرفته اید/تمام کرده اید.

۱۳. MARITAL STATUS -وضعیت ازدواجی فعلی بهنگام تنظیم این فرم:

Unmarried, Married, Divorced, Widowed, or Legally Separated

به ترتیب: مجرد/هرگز ازدواج نکرده Unmarried ، …..متاهل Married ،…… طلاق قانونی Divorced،……. بیوه Widowed، ………جدا شده (قانونی ، و یا با توافق دادگاه یا محضر)Legally Separated …،

اگر بدون حکم دادگاه یا محضر (و صرفا شفاهی و لفظی جدا شده اید و هیچگونه قرارداد کتبی جدایی (قابل قبول دادگاه) بین خودتان ندارید هنوز هم متاهل محسوب می شوید)

در فرم لاتاری منظورش از “متاهل married” بودن شامل زوجهای همجنس ( same s>-e’x ) هم میشه (قانون جدیده از سال ۲۰۱۳ به بعد اجرا شده) و اداره مهاجرت امریکا زوجهای همجنس را هم متاهل محسوب می کنه و بنابراین اینها باید هرکدام به عنوان “متاهل” ( common law یا married ) ثبت نام کنند و اطلاعات و عکس زوج همجنس شان را هم وارد فرمشان کنند تا هرکدام دوتا شانس داشته باشند. فرزند یا فرزندخوانده مجرد زیر ۲۱ ساله هم اگر دارند (حتی اگر با شما زندگی نمی کنند و حتی اگر نمی خواهند به امریکا بروند هم) را هم باید عکس و اطلاعاتشون در فرمهاتون -در هر دو فرم هر دو زوج- اضافه و وارد کنید..هر زوجی که اسمش دربیاد همسر/زوجش هم اتوماتیک برنده هست بعلاوه تمام فرزند یا فرزندخوانده های مجرد زیر ۲۱ ساله هردوتاشون .

۱۴- Number of children تعداد فرزندان مجرد و زیر ۲۱ ساله ( طبیعی، فرزندخوانده، یا تحت سرپرستی ، و حتی فرزندان همسرتان از پدر یا مادری دیگر (یعنی از همسر سابقش)، حتی اگر آن فرزندان جدا از شما زندگی می کنند ، و حتی اگر کلا از آنها و همسرتان جدا شده اید و حتی اگر آنها اصلا نخواهند به امریکا مهاجرت کنند ، باید نام و مشخصات و عکس آن فرزندان را در فرم وارد کنید) . این خیلی نکته مهمی است که عدم رعایتش باعث مردودی شما خواهد شد. (البته مشخصات و عکس فرزندانی که هم اکنون تابعیت/سیتیزنی یا کارت سبز امریکا را دارند لازم نیست وارد کنید ولی وارد کردن عکس و اطلاعاتشون اشکالی نداره و باعث رد شدن شما نمیشه)

۱۵. SPOUSE INFORMATION – Name, Date of Birth, Gender, City/Town of Birth, Country of Birth, Photograph. مشخصات همسر ( فقط برای متاهل ها )

۱۶. CHILDREN INFORMATION – Name, Date of Birth, Gender, City/Town of Birth, Country of Birth, مشخصات فرزندان (که در بخش ۱۴ توضیح داده شده)

اگر همسر و بچه های مجرد زیر ۲۱ ساله ندارید آیتم های اطلاعاتی همسر و بچه ها را سیستم ثبت نام لاتاری به شما نشون نخواهد داد چراکه لازم ندارید.

پس از پایان پر کردن فرم، گزینه Submit را کلیک کرده و یکی دو ثانیه منتظر بمانید. اگر از اینترنت کم سرعت استفاده می کنید باید حدود یک دقیقه صبر کنید. اگر جوابی نیامد باز هم روی گزینه Submit یکی دو بار کلیک کنید . اگر اصلا هیچ جوابی نگرفتید باید کل پروسه بالا را از نو دوباره انجام دهید. شما کلا ۳۰ دقیقه برای انجام و ارسال و دریافت هر پرونده فرصت دارید. اگر جوابی دریافت نکردید هنوز شانس دارید و سیستم دولت هنوز هیچ پرونده ای از شما نگرفته است . دوباره بفرستید .

پس از ارسال الکترونیکی فرم و عکس، بلافاصله یک Success پاسخ از سایت برایتان در همان صفحه ظاهر میشود که رسید دریافت موفق آمیز فرم و عکس است، این پاسخ را Print کرده و به عنوان مدرک شرکت در لاتاری تا ۲ سال برای خودتان در جایی نگهداری کنید.

بعد از ثبت نام در سایت لاتاری به شما یک صفحه نهایی success  یعنی شماره پرونده (confirmation number ) که شامل یک سریال نامبر دیجیتال و تاریخ تولدتان است داده میشه, اینو حتما باید در چندین جا ذخیره کنید (مثلا به خودتون ایمیلش کنید و توی فولدر ایمیل اکانتتون تا حداقل یکسال (تا آخر ماه ژوئن june  2016 نگهدارید).

..این شماره را اگر گم کنید هیچ راهی برای بازیابی اش ندارید و دولت امریکا هم هیچ کمکی به بازیابی اون براتون نخواهد کرد..اگر کسی دیگه براتون این فرم را پر می کنه ازش حتما اینها را بخواهید …یک مثال/نمونه صفحه نهایی success را -که مربوط به سالهای قبل است- در زیر می بینید:

.

——————

———————————————– توضیحات و نکات مهم:————————————–

با مرورگر گوگل کروم هم میتونید همیشه راحتتر (و با امنیت بیشتر از سایر مرورگرها) وارد این سایت لاتاری گرین کارت بشید..مرورگر “اینترنت اکسپلورر – IE ” بعصی اوقات با سایت لاتاری مشکل داره.

>>> برای دانلود سریع و مجانی مرورگر گوگل کروم کلیک کنید..

نکته مهم: اگر با مرورگر گوگل کروم به سایت لاتاری وارد میشوید موقعی که میخواهید عکسهاتون را چک کنید : و روی گزینه photo validator کلیک می کنید : بجای گزینه browse گزینه دیگری بنام choose photo را میده که باید روش کلیک کنید تا در کامپیوترتون بگردید دنبال عکستون. و بعدش که روی ادرس عکستون در فایلهای کامپیوترتون دبل-کلیک کردید و اوردیدش اونجا توی صفحه لاتاری، بعدش گزینه check photo را کلیک کنید تا عکستون را براتون تست و چک کنه….

برای این لاتاری نتایج این لاتاری از روز پنجم ماه می ۲۰۱۵, may, 05, در همون سایت لاتاری اعلام میشه….. برای برنده ها یا بازنده ها هم هیچ نامه یا ایمیلی ارسال نمیشه…

همیشه یک کپی از هر صفحه ثبت نام هم قبل از رفتن به صفحه بعدی ثبت نام ، برای خودتون در کامپیوترتون save as کنید و پرینت هم کنید تا در اینده بدونید چی نوشته اید.. ..پولی هم به کسی یا جایی نباید بدید فقط به صندوقدار cashier داخل سفارت امریکا موقع مصاحبه….و یا برای برنده های” ساکن امریکا ” اونها باید به “بانک در امریکا” مراجعه کنند و به شماره حساب دولت امریکا بپردازند.. به هیچ ایمیلی هم که در رابطه با لاتاری هست جواب ندید…

ایمیل و پسوند سایتها و ایمیلهای رسمی دولت امریکا همیشه آخرش “دات گاو” gov. (یعنی گاورنمنت /دولت) داره… اصلا به ایمیلها/سایتهای دات کام و دات نت و دات اینفو و غیره جواب ندید…اینها تبلیغات یا کلاهبرداری هستند)…البته خیلیها هیچ توجهی به این هشدارها نمی کنند و همیشه سرشون کلاه میره و باز هم درس نمی گیرند..

هزینه دولتی : مجانی
تنها شیوه شرکت : از طریق اینترنت و آنلاین از سراسر دنیا 

                       تمام متولدین ایران ـ مقیم داخل و خارج ایران ـ هر سال شرکت می کنند.

همه ساله دولت آمریکا به حدود ۵۰ هزار نفر از متولدین کشورهای مختلف جهان از طریق قرعه کشی، گرین کارت مجانی می دهد. هر سال ایرانیان مقیم ایران و خارج کشور در این قرعه کشی شرکت نموده و برنده می شوند. دلیل اینکه متولدین بعضی کشورها نمی توانند در این لاتاری شرکت کنند اینست که طی پنج سال اخیر بیش از پنجاه هزار مهاجر در طبقه بندی شغلی و خانوادگی از آن کشورها به امریکا رفته اند. این تنها فرمولی است که هرساله برای این لیست استفاده می شود. نتیجه این فرمول باید کمتر از پنجاه هزار باشد تا متولدین آن کشور قادر به شرکت در لاتاری سال بعدی باشند.

برنده های ایرانی لاتاری اینترنتی سال گذشته بسیار بیشتر از سالهای قبل تر بود که یک دلیل آن آشنایی و دسترسی بیشتر و صحیح تر ایرانیها به اینترنت و رعایت دقیق دستورالعمل این لاتاری اینترنتی ـ در مقایسه با بسیاری از کشورهای جهان سوم ـ بود.

شرکت در این قرعه کشی رایگان است و هیچ هزینه دولتی ندارد. البته بعضی افراد یا بیزینس ها یا وکلا و سایتهای اینترنتی با دریافت کارمزد از شما می توانند شما را در لاتاری شرکت بدهند که این کارمزد متعلق به خودشان است و ربطی به دولت امریکا ندارد و تاثیری در کم یا زیادتر کردن شانس شما ندارد.

هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد و در حد ابتدایی با زبان انگلیسی آشنایی دارد به راحتی می تواند مجانا شرکت کند و برای دیگران هم به تعداد نامحدود از یک کامپیوتر فرم و عکس به سایت لاتاری بفرستد. بعضی سایتهای اینترنتی تجاری با سوءاستفاده از نام اداره مهاجرت امریکا از مردم پولهای زیادی برای انجام و ارسال این فرم ساده گرفته و می گیرند که در سالهای اخیر دولت امریکا بارها در این مورد به مردم هشدار داده اما ظاهرا گوش خیلیها به این اطلاعیه ها سازگار نیست .

شما وقتی در سرچ انجین های اینترنتی تایپ کنید گرین کارد لاتاری: با صدها سایت تجاری مواجه می شوید که فقط یکی از آنها سایت رسمی دولتی و بقیه یا تجاری اند و یا مربوط به سفارتخانه های امریکا که هیچ ربطی به این لاتاری ندارند. ضمنا سعی نکنید کار را به هفته آخر بیندازید چون سال گذشته در دو سه روز آخر این لاتاری سایت رسمی لاتاری به شدت کند و عملا غیر قابل استفاده شد.

شما مثل هر سال می توانید عکس و مشخصات دوستان و اقوامتان مثلا از ایران را با ایمیل گرفته و از کانادا، امریکا، اروپا و سایر کشورهایی که اینترنت پرسرعت دارند برایشان اقدام کنید و قبل از ارسال به دولت امریکا یک کپی در یک دیسک کوچک ذخیره کرده برای دوستان یا اقوامتان بفرستید تا برای خودشان نگه دارند. ولی بیش از یک فایل برای هر متقاضی به دولت نفرستید تا شانسشان باطل نشود. هیچ ربطی هم ندارد که متقاضی مقیم یا شهروند یا پناهنده کدام کشور است.

شرط اصلی همانا محل تولد ـ مثلا ایران ـ است .. حتی اگر آن شخص همزمان با شرکت در این لاتاری در حال تشکیل پرونده جداگانه ای برای مهاجرت یا پناهندگی یا به صورت توریست و دانشجو به امریکاست، شرکت در این لاتاری مجانی صرفا افزودن یک شانس بیشتر به اوست. اگر برنده شود می تواند سایر پرونده هایش را کنسل کند.

فقط برای برنده ها، نامه ای فرستاده می شود که بعد از آزمایش پزشکی و کسب گواهی عدم سوءپیشینه جنایی از نزدیکترین پلیس شهرشان (ضمنا پلیس ایران را احتمالا قبول ندارند) برای مصاحبه به نزدیکترین کنسولگری امریکا بروند. به هنگام مصاحبه از شما چند صد دلاری کارمزد دولتی میگیرند. و مدارک شناسایی و تحصیلی یعنی دیپلم دبیرستانی و یا مدرکی را میخواهند که نشان بدهد در پنج سال اخیر دو سال در شغلی که نیاز به دو سال آموزش داشته شاغل بوده اید.

ضمنا -اگر برنده بشید و برای تفریبا یکسال اول زندگی در امریکا از خودتان پولی ندارید-  حتما باید یک مدرک گواهی  بانکی یا مالی یا قسم نامه محضری ساپورت مالی  (فرم جدید  New Form I-864  ) از یک نفر ساکن امریکا که نشان دهد بعد از ورود به امریکا چگونه و با چه درآمدی می خواهید زندگی کنید (و ایشون شما را حمایت مالی می کنه) را از شما می خواهند. در هنگام مصاحبه در نزدیکترین کنسولگری امریکا به محل زندگی شما -اگر در ایران هستید مثلا امارات عربی یا ترکیه- خودشان از شما عکس و امضا میگیرند و یک چک سابقه امنیتی جداگانه هم می کنند که مطمئن شوند حضور شما در امریکا مشکل امنیتی نداشته باشد. اینها نکات اصلی برای برنده هاست.

گرین کارت به معنای اجازه کار و اقامت دایمی در امریکاست و بعد از چند سال اگر خواستید می توانید تقاضای تابعیت یعنی سیتیزنی کنید.

تنها شرط شرکت در این لاتاری : داشتن دیپلم دبیرستانی (سال ۱۲)،  و یا دو سال سابقه کار مفید در طی ۵ سال اخیر در یکی از مشاغلی است که نیاز به دو سال آموزش داشته و آن شغل مورد تأئید وزارت کار آمریکا باشد. شرایط سنی وجود ندارد. هر شخص فقط می تواند یک فرم به نام خود پر کند و زن و شوهرها می توانند هر کدام یک فرم جداگانه ارسال کنند و بدین ترتیب شانس آنها دو برابر خواهد شد. عکس و نام و محل تولد تمام فرزندان و فرزند خوانده های مجرد زیر ۲۱ ساله هم در هر دو فرم باید ذکر و اضافه شوند حتی اگر با والدین شان زندگی نمی کنند و جدا هستند و مایل به مهاجرت به امریکا هم نیستند.

فرزندان مجرد زیر ۲۱ ساله هم باید جداگانه یک فرم برای خودش ارسال کنند تا شانسشون بیشتر بشه(اگر برنده بشه فقط خودش برنده شده و والدین یا سایر افراد خانواده اش شامل این برنده شدن نمیشن )…

هر کس می تونه  برای دیگران هم ، با کسب اجازه از آنها البته، از کامپیوترش پرونده تنظیم و ارسال و برایشان رسید دریافت کنه. ولی هر کس فقط یک پرونده (بعنوان متقاضی اصلی) باید در این لاتاری داشته باشد ،نه بیشتر.  دیگران هم می توانند عکس و اطلاعاتشان را به شما ، از هر جای دنیا، ارسال یا ایمیل کنند تا شما برایشان پرونده تنظیم کنید.

اگر برنده بشید یک لینک پکیج کامل براتون از طرف سایت لاتاری داده میشه که بهتون میگه چکار کنید . این پکیج ، علاوه بر مسایل دیگه، همچنین شامل سه پرسشنامه است که باید پر و امضا بشه توسط شخص برنده و توسط همسر و فرزندان مجرد زیر ۲۱ ساله اش (البته اگر فرد برنده متاهل و بچه دار است).  پر کردن این فرمها خیلی ساده است و احتیاجی به وکیل و متخصص نداره.. شامل چند سوال ساده نام و ادرس و ادرسهای محل تحصیل یا ادرسهای محل کار (محل کار در ۵ سال اخیر) و ادرسهایی که شماها از ۱۶ سالگی به بعد در انها زندگی کرده اید. در پایین هر کدام از این فرمها هم باید امضا کنید.

فرم جدید  Affidavit of support  – تعهد ساپورت مالی شما توسط دیگران- New Form I-864  (یعنی اگر خودتون برای حدود یکسال زندگی در امریکا – که  میانگین کمترین خرج زندگی برای یکسال در هر ایالت امریکا حدود 16000 دلار میشه –  پول به اندازه کافی ندارید یک یا چند نفر که ساکن امریکا هستند شما را برای حدود یکسال از نطر مالی ساپورت کنند)  را هم باید داشته باشید برای موقع مصاحبه. …این فرم را باید اون شخص ساپورت کننده تان در امریکا در یک محضر رسمی پر و امضا کنه و به شما بده.( هزینه محضری کردن اینگونه فرمها در دفترهای وکلا یا محضرهای امریکایی خیلی ارزونه و بین ۲۰ تا ۵۰ دلار است) ….. ….. نمونه رسمی و جدید این فرم را می توانید از وب سایت رسمی دولت امریکا در ادرس پایین می تونبد دانلود کرده و ببینید.http://travel.state.gov/visa/immigrants/info/info_3197.html

اگر معادل دیپلم ۱۲ ساله دبیرستانی ندارید: شما برای اینکه برای قرعه کشی گرین کارت از نظر کاری واجد شرایط شوید، باید در پنج سال گذشته، دو سال سابقه کاری در زمینه یکی از مشاغل گروههای شغلی ۴ یا ۵ را، که در بازه آمادگی شغلی SVP Range  خاص-  یعنی SVP-۷  (هفت) و یا بالاتر درجه بندی شده است، داشته باشید.

چنانچه شما واجد شرایط تحصیلی یا کاری مندرج در این دستورالعمل شناخته نشوید، در زمان مصاحبه تقاضانامه شما رد خواهد شد و هیچ ویزایی برای شما یا اعضای خانواده شما صادر نخواهد شد.

سوال: -من چگونه می توانم مشاغل مورد تایید برنامه قرعه کشی گرین کارت را در پایگاه اطلاعاتی O*Net OnLine وزارت کار آمریکا یعنی سایت   http://www.onetonline.org/  بیابم؟

زمانی که شما در O*Net OnLine – یعنی سایت http://www.onetonline.org – حضور دارید، این مراحل را طی کنید تا دریابید که آیا شغل شما واجد شرایط است:

١-زیر پیداکردن مشاغل (Find Occupations) گزینه گروه شغلی(Job Family) را انتخاب کنید.

٢-در گروه شغلی جستجو کنید و شغل مورد نظر خود را انتخاب کنید و “Go” را فشار دهید.

۳-روی پیوند مربوط به شخل خاص مورد نظرتان کلیک کنید.

۴-گزینه “گروه شغلی”(Job Zone) -در بالای صفحه اش- را انتخاب کرده تا گروه شغلی معین شده و بازه آمادگی شغلی خاص SVP Range را بیابید.

به عنوان مثال، مهندسی هوا و فضا (Aerospace Engineers) را انتخاب کنید.

در پایین گزارش اجمالی در مورد مهندسی هوا و فضا و تحت بخش گروه شغلی، شما می توانید گروه شغلی شماره ۴ و بازه SVP ۷ تا ٨ را بیابید. با توجه به این مثال، مهندسی هوا و فضا یک شغل واجد شرایط است…رتبه شغلی شما در این سایت باید رتبه  SVP Range  7 (هفت) یا بالاتر باشد تا واجد صلاحیت شرکت درین لاتاری باشید .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا