قطار سریع السیر استانبول به آنکارا

چگونه از استانبول به آنکارا برویم ؟

 با راه اندازی این قطار زمان سیر ۷ ساعته استانبول تا ‌‌‌آنکارا به ۳ ساعت کاهش می‌یابد. این قطار در مسیر ۵۲۳ کیلومتری خود از استانبول تا ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌آنکارا، در ۹ ایستگاه پولاتلی- آنکارا- اسکی شهر- بوز اویوک- بیله جیک- پاموکوا- ساپانجا- ازمیت-گبزه و پندیک استانبول توقف خواهد داشت.

فاصله آنکارا تا استانبول با قطار

سرعت عملیاتی این قطار که مسیر ۷ ساعته فعلی را به ۳ ساعت کاهش می‌دهد،۲۵۰ کیلومتر بر ساعت خواهد بود. این مسیر ریلی پرسرعت از ایستگاه پندیک استانبول به ایستگاه مرمره در بخش اروپایی متصل و ارتباط بین بخش اروپایی و آسیا با این کشور را برقرار خواهد ساخت.   

عکس قطار سریع السیر ترکیه

پیش‌بینی می‌شود این قطار روزانه ۵۰ هزار مسافر وسالانه بیش از ۱۷میلیون مسافر را (تنها در همین خط پرسرعت) جابه‌جا کند. این رقم معادل یک سال جابه‌جایی مسافر شرکت رجاء در کلیه‌ی خطوط سراسر کشور است.

اگر به دنبال خرید بلیط هواپیما برای استانبول هستید؟ اینجا کلیک کنید

  هم‌چنین انتظار می‌رود این قطار سریع‌السیر با هواپیما رقابت کند. این قطار ترجیحات مسافرین برای پرواز بین دو شهر اصلی ترکیه را با سرعت بالای خود برآورده خواهد کرد.از سوی دیگر قیمت بلیت این قطار تنها کمی بیش از قیمت بلیت اتوبوس و ارزان‌تر از قیمت بلیت هواپیما خواهد بود که باعث جذب مسافر بیش‌تر به این قطار خواهد داشت.

هزینه قطار از آنکارا به استانبول:

قیمت بلیت این قطارحدود ۲۰۰ لیر ( آپدیت شهریور ۱۴۰۲ ) خواهد بود. این قطار در فاز اول را‌ه‌اندازی روزانه ۶ باراز استانبول و۶ بار از آنکارا و جمعاً ۱۲ بار سیر در روز خواهد داشت.

این مسیر پرسرعت ریلی ۵۲۳ کیلومترطول و حدود ۴۱ کیلومتر تونل دارد. بزرگ‌ترین تونل در این مسیر، چهار هزار و۱۴۵متر طول دارد.۵۲ پل بلند وکوتاه و۲۱۲ عدد زیرگذرو روگذر در این مسیر ساخته شده است.

بیش از۴۰ میلیون متر مکعب برای ساخت این خط سریع السیرحفاری صورت گرفته است.   با توجه به ساخت خطوط پرسرعت و راه‌اندازی قطارهای سریع‌السیر در اغلب کشورها به نظر می‌رسد صنعت ریلی کشور برای افزایش توان رقابت با صنعت هوایی و جاده‌ایی و افزایش رضایت و تمایل مسافران به سفر با قطار، باید رویکرد ایجاد خطوط ریلی پرسرعت و هم‌چنین افزایش میانگین سرعت قطارهای موجود، اقدامات اساسی به عمل آورد.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا