میدان نقش جهان اصفهان

میدان امام اصفهان

زمانی که نام شهر اصفهان را می آوریم ، یکی از جاذبه هایی که بدون هیچ فکری به یادش می افتیم؛ میدان نقش جهان اصفهان است .

و هر زمانی که به اصفهان سفر میکنیم حتما سعی میکنیم گوشه ای خلوت از این میدان را گیر آورده ،  تا بتوانیم عکسی زیبا و به یاد ماندنی را به ثبت برسانیم .

در تمام طول عمر این میدان ، حکومت های بسیاری تغییر کرده اند و گاهی اوقات نیز مورد بی مهری قرار گرفته ، اما امروزه از آن به عنوان یکی از زیباترین و تاریخی ترین میدان های ایران یاد می کنند .

میدان نقش جهان اصفهان ، در تاریخ ۸ بهمن سال ۱۳۱۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید و بعد از انقلاب اسلامی نامش به میدان امام تغییر پیدا کرد .

حال در ادامه همراه ما باشید تا کمی بیشتر راجع به این میدان مستطیل شکل بدانیم .

میدان نقش جهان

تاریخچه میدان نقش جهان

قدمت ساخت این میدان به دوران تیموریان باز میگردد و در آن زمان با ابعاد کوچکی ساخته شده بود.

اما در دوره ی شاه عباس اول مورد توجه قرار گرفت و آن را توسعه دادند و تا به اکنون به آن شکل باقی مانده است .

اکثر بناهایی که در اطراف این میدان ساخته شده اند متعلق به دوران شاه عباس اول میباشند و بعد از تغییر پایتخت کشور از اصفهان به شیراز ، روز به روز از اهمیت این میدان کاسته شد .

در دوره ی قاجار نیز اتفاقات زیادی بر سر میدان نقش جهان و بناهای اطرافش افتاد ؛ طوری که منجر به تخریب آن ها شد و در نهایت با روی کار آمدن دولت پهلوی تمامی سازه هایی که تخریب شده بودند بازسازی شده و دویاره شکوه و عظمت میدان نقش جهان بازگشت .

ویژگی های میدان نقش جهان اصفهان

محلی که در آن میدان نقش جهان ساخته شد ، باغ بسیار وسیعی به نام نقش جهان بود که بسیار از نظر زیبایی فضایی خیره کننده ای داشته است .

عرض میدان نقش جهان ۱۶۵ متر و طول آن بیش از ۵۰۰ متر می باشد و مساحت آن را حدود ۸۵ هزار مترمربع تخمین زده اند .

معماران میدان نقش جهان

معماران توانمند و نامی ایران ، این بنای ارزشمند و بناهای اطرافش را ساخته اند که میتوان به شیخ بهایی ، استاد علی اکبر اصفهان و استاد محمد رضا اصفهانی اشاره کرد

بناهای اطراف میدان نقش جهان

دورتادور میدان اصلی شهر اصفهان ، بناها و سازه هایی با معماری خیره کننده و جذابی وجود دارد که هرکدام از آن ها به تنهایی جاذبه ی اصلی شهر اصفهان به حساب آورده میشوند .

در ضلع شرقی میدان نقش جهان اصفهان ، مسجد شیخ لطف الله بنا شده که یادگار دوران شاه عباس اول میباشد که دلیل ساخت این بنا قدردانی شاه عباس اول از پدرزنش ، شیخ لطف الله ( از علمای بزرگ شیعه ) بوده است .

در ضلع جنوبی این میدان ، مسجد جامع عباسی که این مسجد را به نام مسجد شاه نیز میشناسند ، ساخته شده است و این مسجد نیز به دستور شاه عباس اول به مدت ۵ سال ( ۲۰۱۰-۲۰۱۵) ساختش به طول انجامید .

عمارت عالی قاپو در غرب میدان نقش جهان ساخته شده که به قصر دولتخانه نیز شهرت پیدا کرده است .

و سر در قیصریه دیگر بنای تاریخی است که در ضلع شمالی میدان نقش جهان ساخته شده که دروازه ورودی به بازارسنتی و معروف اصفهان می باشد .

به جز بناهای یاد شده ، بناهای تاریخی و توریستی بسیار دیگری نیز درگوشه و کنار  میدان نقش جهان وجود داشته اند که به مرور زمان از بین رفته اند که میتوان به :

عمارت ساعت اروپایی ؛ که به طور کلی از بین رفته و جایش را به مسجد لطف الله داده که به تازگی در این بنا احداث گردیده است.

۱۱۰ عراده توپ اسپانیایی که غنیمتی از فتح جزیره هرمز به وسیله امامقلی خان بوده و همچنین میله قپق که در مرکز میدان نقش جهان به ارتفاع ۴۰ متر  جا خوش کرده بود همگی از بین رفته اند .

همچنین سرستون های مرمرین تخت جمشید شیراز که احتمالا از اصفهان سر در آورده بوده اند به چهلستون انتقال یافته اند و همچنین یکی از این سرستون ها را به موزه ایران باستان منتقل کرده اند .

چرا باید از میدان نقش جهان دیدن کنیم ؟

یکی از مکان هایی که جهت گذراندن اوقات خود در زمان سفر به اصفهان حتما باید به یادش بیافتید ، میدان نقش جهان اصفهان است که گذر زمان را در این محل اصلا حس نخواهید کرد .

همانطور که گفتیم در اطراف این میدان جاذبه های دیدنی بسیار وجود دارند که به راستی میتوان گفت ؛ همین میدان به اندازه ی یک شهر جاذبه های دیدنی را در خود جای داده است .

و در ساعات مختلفی از شبانه روز میتوانید از چشم اندازهای دیدنی این میدان در کنار عزیزانتان سپری کرده و از تمامی نورپردازی های بناهای تاریخی نقش جهان لذت ببرید و عکسی را به یادگار در کنار آن ها به ثبت برسانید .

جاذبه های میدان نقش جهان اصفهان

زمانی که به این میدان میرسید فعالیت های بسیاری را میتوانید انجام دهید که حتی برای آن ها به چندین روز زمان احتیاج دارید.

  • حتما سعی کنید از جاذبه های تاریخی اطراف این میدان دیدن کنید.
  • به بازار قیطریه سری بزنید و سوغاتی را برای خود و عزیزانتان بخرید که از جمله متداول ترین محصولاتی که میتوانید در این بازار پیدا کنید میتوان به : صنایع دستی اصفهان ، طروف مسی ، فرش و خشکبار اشاره کرد.
  • با پیاده روی و درشکه سواری دورتادور میدان از زیبایی های این میدان لذت ببرید.
  • به کافه ها وغذاخوری های اطراف میدان بروید و از با خوردن خوراکی های خوشمزه لذت سفرتان را به شهر اصفهان چند برابر کنید .
  • و در نهایت دورتا دور میدان ، حجره هایی قرار گرفته اند که محصولات و صنایع دستی اصفهان را به فروش میرسانند اما قسمت اجناسشان نسبت به بازار اصلی اصفهان بالاتر میباشند .

در صورتی که با خواندن این مطلب قصد دارید به شهر توریستی اصفهان سفر کنید ، میتوانید بلیط اصفهان را خریداری کرده و از هم اکنون برای گشت و گذار در میدان نقش جهان اصفهان برنامه ریزی کنید .

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا