ورود جهانگردان به ایران ۷۲درصد کاهش یافت

براساس آخرین اطلاعات سازمان جهانی گردشگری ، ورود گردشگران ران در هشت ماه اول سال ۲۰۲۰، ۷۲ درصد کاهش داشته است.

گردشگری ایران در ماه های ژانویه ، فوریه و مارس سال ۲۰۲۰ در مقایسه با ماههای متناظر سال ۲۰۱۹ ، ۹۰ ، ۹۲ و ۹۴ درصد کاهش داشته است. این رشد منفی به رکورد ۹۶٪ در آوریل و ۹۷٪ در ماه مه ، به دنبال محدودیت در سفر در پاسخ به بیماری همه گیر Covid-19 معرفی شده است. 

در ماه ژوئن ، ورود گردشگران ۸۴٪ کاهش داشته است. با این حال ، در ماه های جولای و آگوست ، کاهش ورود به طور قابل توجهی کاهش یافت ، زیرا در دو ماه کاهش ۳۵ درصدی ورود گردشگران ایران مشاهده شد.   

ورود گردشگران بین المللی (بازدیدکنندگان در حال حمل و نقل) در هشت ماه نخست سال ۲۰۲۰ ، در میان محدودیت های سفر جهانی ، ۷۰ درصد کاهش یافته است ، زیرا بسیاری از مرزها به طور کامل بسته شده و همه گیر حاکم است.

ورود خارجی ها در ماه جولای ۸۱ درصد و در ماه آگوست ۷۹ درصد کاهش یافت ، که به طور سنتی دو ماه شلوغ سال و اوج فصل تابستان نیمکره شمالی است.

با وجود چنین افتهای بزرگی ، این نشان دهنده بهبود نسبی نسبت به ماههای گذشته است ، زیرا برخی از مقاصد برای گردشگری بین المللی ، بیشتر در اتحادیه اروپا شروع به بازگشایی کردند.

کاهش در ژانویه-آگوست سال ۲۰۲۰ نشان دهنده ۷۰۰ میلیون ورود گردشگر بین المللی کمتر از مدت مشابه سال ۲۰۱۹ است و به معنای از دست دادن ۷۳۰ میلیارد دلار درآمد صادراتی از گردشگری بین المللی است ، که بیش از هشت برابر ضرر در سال ۲۰۰۹ است بحران اقتصادی جهانی

آسیا و اقیانوس آرام ، اولین منطقه ای که از تأثیر همه گیری رنج می برد ، در ماه های ژانویه-آگوست سال ۲۰۲۰ کاهش ۷۹ درصدی ورود را تجربه کرد. آفریقا و خاورمیانه هر دو ۶۹ درصد افت در این دوره هشت ماهه را ثبت کردند ، در حالی که اروپا شاهد یک ۶۸٪ کاهش و آمریکا ۶۵٪.

داده های مربوط به هزینه های گردشگری بین المللی همچنان منعکس کننده تقاضای بسیار ضعیف برای سفرهای خروجی است ، اگرچه در چندین بازار بزرگ مانند ایالات متحده ، آلمان و ایتالیا در جولای و آگوست افزایش کمی در هزینه ها وجود دارد.

بر اساس آخرین روندها ، کاهش ۷۵ درصدی در ورودهای بین المللی برای ماه سپتامبر و کاهش نزدیک به ۷۰ درصدی برای کل سال ۲۰۲۰ تخمین زده شده است.

در حالی که تقاضا برای سفرهای بین المللی همچنان آرام است ، گردشگری داخلی در چندین بازار بزرگ مانند چین و روسیه بهبود می یابد.

کارشناسان محدودیت های سفر را به عنوان مهمترین مانع برای بهبود گردشگری بین المللی ، همراه با مهار کند ویروس و اعتماد به نفس پایین مصرف کننده می دانند.

بازگشت گردشگری پیش بینی شده در سال ۲۰۲۱

هیئت کارشناسان UNWTO پیش بینی جهشی در جهانگردی بین المللی در سال ۲۰۲۱ ، بیشتر در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ است.

با این حال ، حدود ۲۰٪ از متخصصان معتقدند که بازگشت تنها در سال ۲۰۲۲ اتفاق می افتد. محدودیت های سفر به عنوان مانع اصلی در برابر بهبود گردشگری بین المللی ، همراه با کنترل کند ویروس و اعتماد به نفس کم مصرف کننده تلقی می شود. 

عدم پاسخ هماهنگ در بین کشورها برای اطمینان از پروتکل های هماهنگ و محدودیت های هماهنگ ، و همچنین وخیم تر شدن فضای اقتصادی نیز توسط کارشناسان به عنوان موانع مهم برای بهبودی شناخته شد.

علی اصغر مونسان ، وزیر میراث فرهنگی ، گردشگری و صنایع دستی ، در ماه سپتامبر گفت که شیوع ویروس کرونا باعث ۱۲۰ هزار میلیارد ریال (۴۴۵ میلیون دلار) صنعت گردشگری در ایران شده است.

“فقط ۱.۷۵ تریلیون ریال [۶.۵ میلیون دلار] از مبلغ در قالب وام به بازیگران اقتصادی صنعت گردشگری جبران شده است. حق بیمه و بازپرداخت وام از جمله اقدامات اضطراری برای کاهش تأثیرات اقتصادی رکود اقتصادی Covid-19 بر گردشگری بود. “به نقل از خبرگزاری مهر وی.

به گفته وزیر ، فقط ۷۴ گردشگر خارجی در سه ماهه اول سال جاری ایران (۲۰ مارس – ۲۰ ژوئن) به ایران سفر کرده اند در مقایسه با ۲.۳ میلیون نفر در مدت مشابه سال گذشته. 

به نقل از خبرگزاری مهر ، وی در مجموع ۸.۷ میلیون خارجی در سال گذشته ایران (۲۰-۲۰ مارس ۲۰۱۹) به ایران سفر کرده اند. 

به گفته جمشید حمزاده ، رئیس انجمن هتلداران ایران ، ۲۴۰ هزار نفر به طور مستقیم و ۵۵۰ هزار نفر به طور غیرمستقیم در صنعت گردشگری ایران اشتغال دارند.

امیر پویا رفیعی شاد ، رئیس اتحادیه آژانس های مسافرتی و مسافرتی استان تهران ، “با توجه به این واقعیت که بیماری همه گیر ، گردشگری را به بن بست رسانده است ،” کمک مالی دولت این همه درمان را ارائه نمی دهد. ” گفت 

“سال گذشته یک صنعت پر از دست انداز برای صنعت گردشگری بود: حوادث سیل بهار ، اعتراضات ماه نوامبر و سقوط هواپیمای خطوط هوایی بین المللی اوکراین. شیوع ویروس کرونا ممکن است آخرین قطره ای باشد که برای صنعت نه تنها در ایران بلکه در کل جهان وجود دارد. “

رفیعی شاد تعداد آژانس های مسافرتی در تهران را ۲۰۰۰۰ آژانس مسافرتی اعلام کرده و گفته است با توجه به اینکه هر یک از آنها ۱۰ نفر در لیست حقوق و دستمزد خود دارند و هر کارفرما به طور متوسط ​​سرپرست یک خانوار چهار نفره است ، آنها معیشت ۸۰،۰۰۰ نفر را فقط تأمین می کنند. در پایتخت. 

مهدیه جهانگیر ، راهنمای تور ، به روزنامه فارسی ایران گفت: “هیچ کس مسئولیت بیکاری راهنمایان تور را قبول نمی کند.” 

“۱۰ هزار راهنمای تور در ایران وجود دارد و چون کارفرمایی ندارند ، معمولاً از پوشش بیمه ای برخوردار نیستند و در نتیجه در حال حاضر نمی توانند مزایای بیکاری دریافت کنند.”

حمزه زاده می گوید کمک مالی دولت برای مشاغل گردشگری برای هر کارمند ۱۲۰ میلیون ریال (۴۴۵ دلار) است که باید طی دو سال با نرخ سود ۱۲ درصد بازپرداخت شود. 

“این مبلغ فقط برای پرداخت خسارت مالی دو ماه خدمات یک کارمند کافی است. دولت باید وام هایی با نرخ سود پایین مانند ۵٪ به جای ۱۲٪ به صنعت گردشگری ارائه دهد و یک دوره ۵ ساله برای بازپرداخت وام با مهلت قانونی یک ساله در نظر بگیرد. “

دولت یک بسته ۷۵۰ تریلیون ریالی (۲.۷۸ میلیارد دلار) را برای کمک به خانوارهای کم درآمد و مشاغل دشوار تحت تأثیر ویروس کرونا که به سرعت در حال گسترش است ، تصویب کرده است. براساس وب سایت بانک مرکزی ایران ، وام ها به بنگاه های کوچک و متوسط ​​آسیب دیده از بیماری همه گیر پرداخت می شود. 

عبدالناصر همتی ، فرماندار CBI ، گفت: “نرخ وام ۱۲ درصد است که ظرف دو سال بازپرداخت می شود.” 

همتی در مورد نرخ بهره اظهار داشت ، با توجه به نرخ تورم بالا در کشور ، منطقی است. 

وی گفت: “حتی اگر بانک ها ۱۸ درصد سود وام تعیین کنند ، نرخ واقعی بهره هنوز منفی خواهد بود در مقایسه با تورم سالانه … هر نرخ زیر ۱۲٪ ظاهرا فشار مالی بیشتری به بانک ها تحمیل می کند.” 

همتی گفت فقط مشاغلی که در جریان بحران کرونا کارگر خود را اخراج نکرده اند ، مشمول دریافت وام می شوند ، زیرا وی به بانک ها دستور داد که به زودی وام ها را پردازش کرده و کارنامه کاری خود را کاهش دهند. 

در پی شیوع ویروس کرونا ، تعداد کمی از صنایع با سرعت و سرعت گردشگری سقوط کرده اند. نشنال جئوگرافیک نوشت: انقلاب فناوری که ما را با سهولت و مقرون به صرفه سفر و جهانگردی به هم نزدیک کرده است – انقلابی که به یک میلیارد سفر در سال دامن می زند – در جلوگیری از ویروسی که می خواهد در محل خود پناه بگیریم درمان ناپذیر است.

گرفتن عکس فوری از ضررهای گردشگری دشوار است ، زیرا داده ها به سرعت و با گسترش ویروس تغییر می کنند. 

اگر همه گیری برای چند ماه دیگر ادامه داشته باشد ، شورای جهانی سفر و جهانگردی ، گروه تجاری نمایندگی شرکت های بزرگ مسافرتی جهانی ، ضرر جهانی ۷۵ میلیون شغل و ۲.۱ تریلیون دلار درآمد را پیش بینی می کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا